Sdílené elektrokoloběžky se budou vypínat v pěších zónách a na Praze 2

Rada hlavního města Prahy minulý týden odsouhlasila dokument o mikromobilitě. Pro sdílené elektrokoloběžky se připravuje jasnější regulace. V nově připravované „červené“ zóně se koloběžce bude vypínat motor. Zóna se předpokládá na pěších zónách v Praze 1, na Královské cestě, na mostech a v Praze 2. Pro odkládání koloběžek v exponovaných částech města pak budou vyhrazeny pouze zvláštní „zelené“ zóny. Magistrát také hodlá iniciovat změnu národní legislativy tak, aby bylo provozování bikesharingů možné na základě licence.

Celý článek zde

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

 1. Se mi líbí, jak se vyjmenuje pár vybraných míst a pak BUM – na Praze 2. Ach jo, takže místo sdílených budou lidé více kupovat vlastní a na ty se regulace nebude vztahovat? Co to má za smysl blokovat jednu kolobezku a druhou ne?

 2. Nechápu proč na takovéhle excesy jedné jediné MČ přistupuje rada HLMP. Za chvíli bude P2 požadovat vyjmutí z PID :-)

 3. Přesně, jako tohle řeší hned, ale aby investovali do pěti odtahových vozů a opravdu intenzivně odtahovali auta stojící tam, kde nemají, masivně pokutovali taxikáře stojící na vyhrazených místech pro invalidy atd., to ne. Ta koloběžka je opravdu nebezpečná na chodníku v porovnání s bílými dodávkami. Viz můj twitter účet nebo pana Vojtecha Benedita. To je prostě neštěstí.

 4. Jako na všech mostech a na celé Praze 2? To jako vážně? Našel jsem tohle: hxxp://zastupitelstvo.praha.eu/ina/tedusndetail.aspx?par=137175234242237198188175252242237198185175249242237198185175246242237198185&id=568314 (neprojde spamfiltrem), ale tam nic není.

 5. hm, píše se tam jen o kolech, o kolobezce nic

  prověřit ve spolupráci s LEG MHMP možnost vydání právního předpisu (např.
  vyhláška, nařízení, opatření obecné povahy), který hl.m. Praze umožní
  specifikovat pravidla pro parkování jízdních kol ve veřejném prostranství tak, aby
  dodržování bylo efektivně vymahatelné

 6. Pavel Mašek … dodávka, nemusí být nutně bílá, na chodníku je sice potenciálně větší masakr, ale jednak jich v centru na tom chodníku oproti kolobrndám potkávám výrazně méně (i když tedy zejména 28. října je někdy na zabití), jednak když už s tím krámem tam dotyčný manták jede, tak opravdu pomalu a v drtivé většině případů si dávají na lidi fakt bacha a když chodec … já:-))) … jednoznačně odmítá zastavit/uhnout, tak zastaví oni. Neradi, ale nakonec jo. Koloběžkářům je vše jedno, prostě sviští co to dá, kdekoli, a případnou překážku (živou či neživou, mladou či starou) se snaží v plné rychlosti objet. Což na tom chodníku bomba. Hlavně pro ostatní chodce na něm.

  Dalším korekčním prvkem je dohledatelnost … když už k nějaké kolizi s autem dojde, lze jej identifikovat podle SPZ, takže řidič se už z principu nechová tak často jako úplné ho..do(výjimky jsou samozřejmě všude). Kolobrnda/kolo prostě ujede s klidným vědomím, že jakákoli identifikace nehrozí a stačí být o pár desítek metrů dál a je to v suchu navsjegdá.

  Aby bylo jasno. Neplatí to pro všechny cyklisty a koloběžkáře, ale s nástupem těch sdílených a zejména elektrických hejbadel se počet těch, co jezdí jako skot a brav, skutečně významně navýšil. A hlavně je velmi dobře poznat, kdo je „domácí“ a jezdí denně, a kdo sem přijel na pár dní a hodlá tu být free a když ne mladý, tak aspoň neklidný a prostě jede a vše/všechny ostatní má na háku.

  Nicméně ačkoli s velkou dávkou nadhledu dokážu pochopit to vypínání na pěší zóně, protože tu lze chápat jako jakýsi chodník, tak moc nechápu tu dvojku, resp. čemu jako vadí jet v souladu s předpisy na elektrokoloběžce po ulici někde u Míráku?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

webdesign by 2046
↑ nahoru