Video: Ve ulici V Olšinách v křižovatkách s Ruskou a Průběžnou vznikly souvislé cyklopruhy s unikátními cyklistickými výhybkami.

V srpnu 2016 byly při rekonstrukci tramvajových zastávek zřízeny souvislé cyklopruhy přes dvojici navazujících křižovatek na ulici V Olšinách – odbočení do Ruské a Průběžné. Byla tím zacelena jedna z šesti hlavních mezer v souvislých cykloopatřeních na Vršovické.

Řešení je z hlediska cyklistické dopravy v Praze unikátní: jsou zde zřízeny tzv. „cyklistické výhybky“ nabízející souvislý průjezd vyhrazeným cyklopruhem, zatímco automobily mají v řazení řadící pruhy pro odbočení vpravo. Až na drobnosti je řešení vysoce kvalitní a zajišťuje míru komfortu odpovídající ostatním cykloopatřením na trase. Podobným způsobem by měl být řešen průjezd ostatními významnými křižovatkami, zejména dvojkřižovatkou Bělocerekevská – Kodaňská. Tam ale byla příležitost k obdobně kvalitnímu řešení v nedávné době promarněna.

Natočili jsme pro vás video z průjezdu:

(Edit: Původně jsme měli nesprávně uvedeno, že křižovatky jsou na ulici Vršovické.)

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

 1. Skvělé, zejména by se takovéhle výhybky hodily pro zařazení se cyklisty zpět k pravému okraji, když se octne uprostřed dvou pruhů plných aut díky přípojnému pruhu zprava. Například na nájezdu na Hlávkův most z Bubenské ulice.

 2. no doufejme že je to náležitě přehledně ošetřeno i svislýma značkama pro auta….

 3. I po dvou letech SSZ v křižovatce s ulicí Pod Rapidem v směru z centra vykazuje zvláštní vlastnost. Při příjezdu od KN na semaforu pro cyklisty skočí červená a visí tam až dvě minuty, zatímco ostatní doprava v stejném směru má stále volno.
  Cyklista má tedy před křižovatkou zůstat stát, aby při přejezdu výhybky nepřekážel vozidlům dále odbčujícím do Průběžné?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého online magazínu o cyklistické dopravě. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Daruj
FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Využíváte v Praze sdílení kol (bikesharing)?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

 • mirek: Co pro cyklisty v Praze přinesl rok 2019?

  - A proč proznačovat obyčejnou silnici mezi dvěma obcemi, kde není žádná cyklostezka? Kde není žádná návaznost odnikud nikam? Kdyby…

 • Martin P.: Elektrický Kočkobus

  Kolo s ečkem, či bez ečka, to je oč tu běží :-) Neelektrifikované kolo velmi slušné kvality se dá…

 • Martin P.: Elektrický Kočkobus

  újezďák: Rád bych si něco přečetl o situaci v Číně, případně nějaké statistiky, hodnocení a prognózy, jestli k tomu máte…

webdesign by 2046
↑ nahoru