Získají zaměstnanci záruku bezpečného prostoru na uschování kola v práci?

V Poslanecké sněmovně jde do druhého čtení novela zákoníku práce (zákona č. 262/2006 Sb.). Poslankyně Jana Pastuchová (ANO 2011) předložila pozměňovací návrh, kterým by do zákoníku práce chtěla navrátit povinnost zaměstnavatelů na zřízení bezpečné úschovy svršků a obvyklých dopravních prostředků, kterými se zaměstnanci dopravují do zaměstnání. Mezi tyto obvyklé dopravní prostředky by se nepočítal osobní automobil.

㤠226
Uložení svršků a dopravních prostředků

Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání, jakož i obvyklých dopravních prostředků, pokud jich zaměstnanci používají k cestě do zaměstnání a zpět; za obvyklý dopravní prostředek k cestě do zaměstnání a zpět se pro tento účel nepovažuje osobní automobil. Tuto povinnost má i vůči všem ostatním osobám, pokud jsou pro něj činny na jeho pracovištích.“

(zdroj: Návrh navrácení paragrafu o uložení svršků a dopravních prostředků do zákoníku práce, pozměňovací návrh 5633)

Jak se píše v odůvodnění předkládaného pozměňovacího návrhu, cílem je především podpora dopravy do zaměstnání na kole. Navrhovaný nový paragraf je v podstatě doslovnou kopií ustanovení z předchozího zákoníku práce, které nebylo do nového zákoníku převzato.

„Odůvodnění: Cílem návrhu je podpora ježdění do práce na kole. Navrhuje se obnovit právo zaměstnanců na úschovu obvyklých dopravních prostředků, které používají k cestě do zaměstnání a zpět. Toto právo zaměstnanců bylo zakotveno v § 145 předchozího zákoníku práce (č. 65/1965 Sb.). Stávající zákoník práce (č. 262/2006 Sb.) účinný od 1. 1. 2007 jej bez bližšího zdůvodnění nepřevzal.“

(zdroj: Návrh navrácení paragrafu o uložení svršků a dopravních prostředků do zákoníku práce, pozměňovací návrh 5633)

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) doposud k tomuto pozměňovacímu návrhu nezaujalo stanovisko. Dle vyjádření tiskového oddělení nyní MPSV pozměňovací návrhy analyzuje a stanovisko k nim zaujme při projednávání na schůzi garančního výboru dne 9. 3. 2017.

Doplnění 2. 3. 2017

Prvního března poslankyně Pastuchová (ANO 2011) přidala další mírně upravený pozměňovací návrh 5978, který by se vztahoval pouze na jízdní kola a jen na vlastní zaměstnance.

„§ 226 Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání, jakož i jízdních kol, pokud jich zaměstnanci používají k cestě do zaměstnání a zpět.“

(zdroj: Návrh na upravené navrácení paragrafu o uložení svršků a dopravních prostředků do zákoníku práce, pozměňovací návrh 5978)

Odkazy

Líbil se Vám článek?

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku. Pomůžete nám udržet kvalitu obsahu s minimem reklamy.
nebo
Podpořit

Komentáře

  1. asi by v tom návrhu mělo být místo „obvyklých“ tak „bezmotorových“, protože ani motorka, autobus či tramvaj nejsou auto.. ;-)

  2. Dobry den,
    chtel bych se zeptat, jestli pozměňovací návrh 5978 uz prosel a je v platnosti?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


FacebookInstagramTwitterYouTube

Anketa

Jak dlouhá bývá vaše obvyklá trasa na kole?

Výsledky →

Nahrávání ... Nahrávání ...
Archív anket →

Poslední komentáře

Podpořte nás

Podpořte další rozvoj nezávislého portálu pro jízdu Prahou na kole. Je to snadné, díky Darujme.cz to máte za minutku.
nebo
Daruj
webdesign by 2046
↑ nahoru